menu

Okolí projektu

Nová Libuš

Podrobné plánování rozsáhlých změn městské části Praha-Libuš rozpohybovala avizovaná výstavba metra D, které nyní již nestojí nic v cestě. Změna územního plánu byla konečně schválena pražskými zastupiteli, kteří určili, že půjde o veřejně prospěšnou stavbu. S metrem D také úzce souvisí prodloužení tramvajové trati z Modřan, přičemž obě stavby v následujících letech sehrají klíčovou roli v rozvoji městské části Libuš.

Té nyní zoufale schází centrum nebo jiné veřejné prostranství sloužící k odpočinku a k relaxaci. To se však již brzy změní. Vítězný architektonický návrh počítá se vznikem nejrůznějších obchodů, služeb, restaurací a administrativních budov kombinovaných s budovami bytovými. Vznikne také nové náměstí, městský park a z přilehlé ulice Novodvorská, která je obvykle velmi rušná, se dle předpokladů a díky nové zástavbě vytvoří městský bulvár. Metro D a nové tramvajové zastávky v této části také odlehčí dopravě a Libuš má potenciál stát se klidným, přesto kulturním místem pro život.

Navrhované veřejné prostranství, které je zamýšlené jako hlavní náměstí, bude uzpůsobené ke konání nejrůznějších trhů a jiných společenských venkovních akcí. Celý prostor má být doplněn o lavičky či stojany na kola a bude zde i dostatek stromů poskytujících stín během slunečných dnů.

Centrem odpočinku se stane městský park, který bude vybudován v těsné blízkosti projektu Citadela 16 a který bude mít kromě sportovní a rekreační funkce i edukační potenciál. Inspirací k jeho návrhu byl chov hus, se kterým je Libuš od nepaměti spojována, podle pověsti tu husy dokonce chovala sama kněžna Libuše. Husy se však nebudou odrážet jen na vzhledu parku, pracuje se například s tematickým názvem „Na Husárně“ a počítá se i s informačními cedulemi, které mají návštěvníky parku informovat o historii městské části, o chovu hus v Libuši či o husách samotných.

Park ovšem není jediné místo, kde bude v nově vznikající Libuši zeleň. Počítá se i se zasázením stromů a keřů na zamýšleném hlavním náměstí a zelené budou i vnitrobloky, které se podle zpracovaného návrhu budou otevírat směrem k parku. Ty mají sloužit jako poloveřejné prostory pro zdejší obyvatele a jejich komunitní život, tzv. sousedské plácky.

V této lokalitě tak do pár let bude prakticky vše, co k životu můžete potřebovat, a předpokládá se, že se městská část Libuš stane jedním z nejpopulárnějších míst k žití v Praze.

Mapa okolí
mapa